Güncel Son Dakika Haberleri – 724 Haberciniz

Haftaya zayıf veri akışı ile başlıyoruz

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi haftanın son işlem gününü % 0,34 değer kazanarak günü 1.432 puandan tamamladı. Toplam işlem hacmi 14,3 milyar …

Haftaya zayıf veri akışı ile başlıyoruz

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi haftanın son işlem gününü % 0,34 değer kazanarak günü 1.432 puandan tamamladı. Toplam işlem hacmi 14,3 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Bankacılık endeksi % 0,74, holding endeksi % 0,34 değer kazandığı günde, sektör endeksleri arasında en fazla kazandıran % 3,07 ile madencilik, en çok kaybettiren ise % 1,73 ile turizm olduğu görüldü. Avrupa borsaları haftanın son işlem gününü yükselişle tamamladı. Kapanışta, İngiltere’de FTSE 100 endeksi % 0,07, Almanya’da DAX 30 endeksi % 0,39, Fransa’da CAC 40 endeksi % 0,12 ve İtalya’da FTSE MIB 30 endeksi % 0,46 değer kazandı. ABD borsaları günü değer kazanımı ile tamamladı. Kapanışta, Dow Jones % 0.53, S&P 500 endeksi %0.87 ve Nasdaq endeksi %1,45 değer kazandı. Bugün, Yurtiçinde sakin veri akışı takip edilecek. Global piyasalarda ise Almanya Fabrika Siparişleri ve Euro Bölgesi’nde Sentix Yatırımcı Güveni izlenecek. Çin Ulusal İstatistik Ofisi’nin açıkladığı mayıs ayı dış ticaret verilerine göre, Çin’in dolar bazında ihracatı geçen yılın aynı ayına göre % 27,9, ithalatı ise % 51,1 artış gösterdi. Mayıs ayında Çin’in ticaret fazlası ise 45,53 milyar dolar olarak gerçekleşti. Yeni işlem gününde, Sabah saatlerinde Asya seansında işlem gören endeks/endeks vadeli işlem sözleşmeleri birçoğunda fiyatlama davranışlarında kısa vadede risk iştahının seyrine bağlı olarak karmaşık görünümün devam ettiği izleniyor.

Satır Başları:

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi haftanın son işlem gününü % 0,34 değer kazanarak günü 1.432 puandan tamamladı. Toplam işlem hacmi 14,3 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Yeni işlem gününde global piyasalarda risk iştahının seyrine bağlı olarak, BİST-100 endeksinin güne yatay bir açılış ile başlamasını öngörüyoruz.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yaptığı açıklamada, “kuraklığın oluştuğu bölgelerde hasar tespit çalışmalarının sonuçlarına göre çiftçilerin Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerine olan borçlarının erteleneceğini belirtti”. Kuraklıktan etkilenen buğday, arpa, yulaf, çavdar, nohut ve mercimek üreticilerine de verim kayıplarına göre dekara 100 liraya kadar doğrudan ödeme yapılacağı belirtildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yaptığı değerlendirmede; Türkiye’nin güney Karadeniz’de 135 milyar metreküp ek doğal gaz keşfettiğini ve bölgedeki toplam keşfi 540 milyar metreküpe çıkardığını ifade etti.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından yayımlanan Mayıs ayı Fiyat Gelişmeleri raporuna göre; Tüketici fiyatları Mayıs ayında yüzde 0,89 oranında artmış, yıllık enflasyon 0,55 puan düşüşle yüzde 16,59 oldu. Yıllık enflasyon enerji ve temel mal gruplarında gerilerken, gıda grubunda yatay seyretmiş, hizmet grubunda ise yükseldi. Bu dönemde enerji fiyatları, Türk lirası cinsinden petrol fiyatlarındaki gelişmelere ek olarak eşel mobil sisteminin uyarlanması ve tavan fiyat uygulamasının kaldırılmasıyla yükselmiş; ancak yüksek baz nedeniyle grup yıllık enflasyonu geriledi. Mayıs ayındaki kapanmaya bağlı olarak faaliyetin kesintiye uğradığı bazı kalemlerde fiyat artışları düşük seyretmiştir. Bu kapsamda, döviz kuru gelişmelerine karşın, giyim sektörü başta olmak üzere temel mal enflasyonu ılımlı bir seyir gösterdi. Hizmet grubu enflasyonunun seyrinde kapasite kısıtlarına bağlı olarak yüksek fiyat artışı sergileyen ulaştırma hizmetleri etkili oldu. Bu dönemde emtia fiyatlarındaki yükseliş genele yayılarak hızlandı. Türk lirası cinsinden ithalat fiyatlarındaki gelişmeler ile bazı ürünlerde süregelen arz kısıtlarının etkisiyle üretici fiyatlarındaki hızlı artış eğilimi devam etmiş ve maliyet baskıları etkisini sürdürmüştür denildi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Mayıs ayına ilişkin TÜFE bazlı reel efektif döviz kurunu açıkladı. Buna göre, Türk Lirası’nın reel değerini ölçen endeks 60,55 olarak gerçekleşti.

Euro Bölgesi’nde açıklanan Perakende Satışlar verisi Nisan ayında bir önceki aya göre % 3,1 düşüş gösterirken, yıllık bazda beklentilerin altında % 23,9 artış gösterdi.

ABD’de açıklanan Tarım Dışı İstihdam (TDİ) verisi Mayıs ayında piyasa beklentisi altında 559 bin kişi artış gösterdi. Piyasa beklentisi 650 bin kişi artış yaşanabileceği yönünde şekilleniyordu. İşsizlik Oranı verisi piyasa beklentisinin hafif altında % 5,8 düzeyinde gerçekleşti. Geniş tanımlı işsizlik oranı bir önceki aya göre geriledi ve % 10,2 olarak kaydedildi. Ortalama saatlik kazançlar verisi Mayıs ayında piyasa beklentisi üzerinde artış gösterdi. Ortalama saatlik kazançlar aylık bazda % 0,5 ve yıllık bazda % 2,0 artış gösterdi. 

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Türkiye’nin kredi notu ve görünümüne ilişkin güncelleme yapılmadığını açıkladı. Moody’s, Türkiye’yi “B2” kredi notu ve “negatif” görünümle değerlendiriyor.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen yaptığı değerlendirmede, Başkan Joe Biden’ın 4 trilyon dolarlık harcama planının, artan enflasyona katkıda bulunsa ve daha yüksek faiz oranlarına yol açsa bile ABD için iyi olacağını ifade etti. 

G7 ülkelerinin maliye bakanları, cumartesi günü uluslararası bir kurumlar vergisi tabanının yüzde 15 olmasıyla ilgili anlaşmaya vardığı haberi basında yer aldı.

Şirket Notları:

AYDEM YENİLENEBİLİR ENERJİ A.Ş.( AYDEM): İzahname’de belirtilen 300 MW hibrit kapasite yatırım planımız, ilgili mevzuat değişiklikleri kapsamında hibrit yatırımı için santral sahalarının genişletilmesi imkanı ile yaklaşık 600 MW’a çıkmış bulunmaktadır. Aydem Yenilenebilir Enerji A.Ş. tarafından yapılması planlanan hibrit santral yatırımlarının ilk fazında, toplam 236 MWp gücünde 4 adet güneş enerji santrali projesi için; Tokat İli, Reşadiye ve Niksar ilçelerinde planlanan Akıncı HES Yardımcı Kaynak Güneş Enerjisi Santrali Projesi (74,5 MWp) ile ilgili olarak; ÇED Başvuru Dosyası 27.05.2021 tarihinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı e-ÇED sistemine yüklenmiş olup, söz konusu başvuru ÇED Yönetmeliği’nin 8. maddesi gereğince uygun bulunarak ÇED süreci başlatılmıştır. Sivas İli, Koyulhisar ilçesinde planlanan Koyulhisar HES Yardımcı Kaynak Güneş Enerjisi Santrali Projesi (56,4 MWp) ile ilgili olarak; ÇED Başvuru Dosyası 19.05.2021 tarihinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı e-ÇED sistemine yüklenmiş olup, söz konusu başvuru ÇED Yönetmeliği’nin 8. maddesi gereğince uygun bulunarak ÇED süreci başlatılmıştır. Uşak İli, Banaz ilçesinde planlanan Uşak RES Yardımcı Kaynak Güneş Enerjisi Santrali Projesi (55,6 MWp) ile ilgili olarak; ÇED Başvuru Dosyası 29.05.2021 tarihinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı e-ÇED sistemine yüklenmiştir. Söz konusu başvurunun Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından ÇED Yönetmeliği kapsamında değerlendirmesi devam etmekte olup kısa süre içerisinde sonuçlanması beklenmektedir. Adana İli, İmamoğlu ilçesinde planlanan Mentaş HES Yardımcı Kaynak Güneş Enerjisi Santrali Projesi (49,4 MWp) ile ilgili olarak; ÇED Başvuru Dosyası hazırlık çalışmaları tamamlanmış olup, kısa süre içerisinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı e-ÇED sistemine yüklenerek ÇED başvuru süreci tamamlanacak; gelişmeler paylaşılacaktır.

DENİZBANK A.Ş.( DENIZ, DNZ): Banka, 03 Haziran 2021 tarihinde, 12 ülkeden 16 bankanın katılımıyla 367 gün vadeli 222.000.000 Avro ve 102.500.000 ABD Doları ve 364 gün vadeli 245.000.0000 Çin Yuan’ı olmak üzere üç dilimden oluşan yaklaşık 410.000.000 ABD Doları Sendikasyon Kredisi Sözleşmesi’ne imza atmıştır. Kredi, turizm, gemicilik, ihracata yönelik sanayi ve tarım başta olmak üzere müşterilerimizin dış ticaret işlemlerinin finansmanında kullanılacaktır.

KATMERCİLER ARAÇ ÜSTÜ EKİPMAN SANAYİ VE TİCARET A.Ş.( KATMR): 12.03.2021 tarihli özel durum açıklaması ile kamuoyuna duyurulmuş olduğu ve Kenya Savunma Bakanlığı tarafından açılan 118 adet zırhlı araç alım ihalesinin şirket uhdesinde kaldığı tarafımıza bildirilmiştir. İhaleye ilişkin imza, teminat mektubu ve kredilendirme vb. prosedürler devam etmekte olup süreç tamamlandığında ihale bedeli netleştirilerek kamuoyuna gerekli açıklama yapılacaktır.

KARSAN OTOMOTİV SANAYİİ VE TİCARET A.Ş.( KARSN): Şirketin, 2 Haziran 2018 tarihli Özel Durum Açıklaması’nda, Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu Sanayi ve Ticaret A.Ş.’ye (TOGG) %19 oranında pay sahibi kurucu ortak olarak, Kök Ulaşım Taşımacılık A.Ş.’nin (KÖK) iştirak ettiği belirtilmiştir. Öte yandan dün basına yansıyan haberlerde KÖK’ün ortaklıktan çıktığı yer almış olup, daha önceki açıklamalarda da belirtildiği üzere, Şirketin KÖK ve TOGG’da herhangi bir pay sahipliği bulunmamaktadır. TOGG’la ilgili olarak sosyal medyada ve basında çıkan haberlerin Şirketle bir ilgisi olmayıp, basında çıkan haberlerin Şirketin faaliyetine bir etkisi bulunmamaktadır. Şirket hedefleri ve iş modeli doğrultusunda yurt içi ve yurt dışı faaliyetlerine devam etmektedir.

AKİŞ GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş.( AKSGY): Akbatı ve Akasya Alışveriş Merkezlerimizdeki kiracılara, Haziran ayı kira ödemelerine yönelik olarak yalnızca bu ayla sınırlı kalmak üzere, ciro düşüşü ve çeşitli kriterlere bağlı olacak şekilde kira desteği sağlanmasına karar verilmiştir.

DAGİ GİYİM SANAYİ VE TİCARET A.Ş.( DAGI): Şirket, Bursa Anatolium Avm adresinde yeni bir mağaza açmıştır. Açılan bu mağaza ile birlikte bayiler ve e- ticaret hariç olmak üzere, güncel mağaza sayısı 84 olmuştur.

BORSA İSTANBUL A.Ş.: Ünlü Yatırım Holding payları, 07/06/2021 tarihinden itibaren Borsa İstanbul Yıldız Pazar’da işlem görmeye başlayacağından, söz konusu tarihten itibaren BIST Tüm, BIST Tüm-100, BIST Yıldız, BIST Halka Arz, BIST Mali, BIST Holding ve Yatırım ve BIST İstanbul endeksleri kapsamına dahil edilecek olup, endekslerin hesaplanmasında şirketin paylarının sayısı 175.000.000, fiili dolaşımdaki pay oranı ise %26 olarak dikkate alınacaktır.

EGE GÜBRE SANAYİİ A.Ş.( EGGUB): Şirket tarafından, Nitron Group LLC ve Dreymor PTE LTD firmaları aracılığı ile ihraç edilmek üzere yaklaşık 20.000 ton ve 8.000.000 USD bedelle kompoze gübre ihracat siparişi alınmıştır. Söz konusu siparişlerin ilk sevkiyatı 07 Haziran 2021 tarihinde başlayacak olup, önümüzdeki bir ay içinde bütün ihracatın tamamlanması planlanmıştır.

INVEO YATIRIM HOLDİNG A.Ş.(INVEO): İştirak edinimi süreci kapsamında gerçekleştireceğimizi ilettiğimiz 21.713.665 TL tutarındaki borç finansmanı 04.06.2021 tarihinde yapılmıştır.

DOĞTAŞ KELEBEK MOBİLYA SANAYİ VE TİCARET A.Ş.( DGKLB): Şirket yurtdışı perakende satış faaliyetlerini daha etkin yönetebilmek üzere, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde “Doğtaş Kelebek Mobilya Kıbrıs Ltd. Şti.” unvanlı, 50.000 Euro ödenmiş sermayeli, bağlı ortaklığın kuruluşu “Kuzey Kıbrıs Türkiye Cumhuriyeti Şirketler Yasası Fasıl 113 Madde 15-(1)” kapsamında tescil edilmiştir.

YAPRAK SÜT VE BESİ ÇİFTLİKLERİ SANAYİ VE TİCARET A.Ş.( YAPRK): “Teknoloji Yenileme ve Modernizasyon Kapsamında Makine-Ekipman Modernizasyonu Yatırım Projesi” kapsamında proje dosyası hazırlanarak Tarım ve Orman Bakanlığı-Kırsal Kalkınma Daire Başkanlığı’na yapılan başvuru sonucunun olumsuz olduğu Tarım ve Orman Bakanlığı’nın başvuru sisteminden 05.06.2021 tarihinde öğrenilmiştir. Bu çerçevede; modernizasyon ve yenileme kapsamında yaklaşık maliyeti yaklaşık 375.000 TL olan 14 metreküp kapasiteli yem karma ve dağıtma makinesi kendi finansmanımızla satın alınacaktır.

INVEO YATIRIM HOLDİNG A.Ş.(INVEO): 10.08.2020 tarihinde Karadağ Sermaye Piyasası Kurulu’ndan faaliyet lisansını alan iştirakimiz FINVEO MN , iş planına uygun bir zamanlamayla hızla faaliyete başlamış, 25.03.2021 tarihinde Yönetim Kurulumuzun aldığı karar doğrultusunda, lisans kapsamını genişletmek için sermayesini artırmıştır. Faaliyet kapsamımızın genişletilmesi ile ilgili tescil işlemi 04.06.2021 tarihinde gerçekleşmiştir.

MARMARİS ALTINYUNUS TURİSTİK TESİSLER A.Ş.(MAALT): 29.04.2021 tarihli faaliyet raporumuzda belirtilen Divan Talya Otelimizin ve Konferans Merkezi’nin bulunduğu Antalya İli, Muratpaşa İlçesi, 28435 ada 1 ve 2 parsellerdeki parselasyon neticesinde T.C Maliye Hazinesi adına tescil edilen 307,68 ve 287,91 metrekarelik alanların satın alınması ile ilgili yapılan başvurumuzun, T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Milli Emlak Genel Müdürlüğü tarafından uygun bulunduğu şirketimize tebliğ edilmiştir. Yapılan tebligat ile 1 No’lu parsel için 3.076.800.-TL, 2 No’lu parsel için ise 2.879.100.-TL olmak üzere toplam 5.955.900.-TL değer takdir edilmiştir. Söz konusu alımın tamamlanması için, alım bedelinin %1’i oranında döner sermaye ödemesi ile satış bedelinin tamamının veya taksitli ödemenin tercih edilmesi halinde en az %25’inin tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içerisinde ödenmesi gerekmektedir. Taksitle ödemenin tercih edilmesi halinde bakiye tutara yasal faiz uygulanacak olup, döner sermaye bedelinin ise verilen süre içerisinde peşin olarak ödenmesi gerekmektedir. Bu kapsamda Şirketimiz tarafından peşin veya taksitli ödeme seçeneklerinden birisinin kararlaştırılmasını takiben alımın tebligat tarihinden itibaren 15 gün içinde tamamlanması öngörülmektedir.

Kaynak İnvestaz Yatırım
Hibya Haber Ajansı

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

instagram takipçi satın al backlink paketleri kiralık bahis sitesi arama niyeti nedir? En güvenilir canlı bahis siteleri Instagram takipçi satın al avrupa kupası bahis oranları medyum