Güncel Son Dakika Haberleri – 724 Haberciniz

Sarı Nokta Hastalığı Riskli Mi?

Sarı Nokta Hastalığı Riskli Mi?

Sarı Nokta Hastalığı Riskli Mi?

 

Sarı nokta hastalığı, vücudumuzun en hassas bölgesi olan gözlerde oluştuğu için büyük bir risk taşır. Gözlerimiz hayatımızın bir parçası olduğu için bu hastalık hayatımızı adeta karartarak işlerimizden alıkoyar. Gözlerimizin büyük bir tehlike ile savaş halinde olması, hastalık süresi boyunca hayattan keyif alamama sorununu doğurur. Oldukça riskli ve bir o kadar da tehlikeli olan sarı nokta hastalığında tedbiri elden bırakmamak gerekir.

 

Gözlerimize iyi gelen vitamin değeri yüksek besinleri tüketmek, sağlığa zararlı şeylerden uzak durmak ve göz sağlığımızı korumak her zaman oldukça önemlidir.

 

Sarı Nokta Hastalığı Nedir?

 

Sarı nokta hastalığında meydana gelen görme kaybı, hastalığın ilk evresidir. Göz merceği altında bulunan retina tabakası altındaki sarı nokta zamanla damarlarda oluşan hasarla sarı nokta hastalığını oluşturur. Sarı nokta hastalığı yaşlı bireylerde göz tabakasında bulunan maddelerin atılamaması sorunu sonucunda oluşur. Görme kaybı ve gözlerde kanlanma problemi yaşatan hastalık, oldukça tehlikeli ve yaşam için oldukça zordur. Hayatımızın başrolünde olan gözler, sarı nokta hastalığı ile büyük bir tehlikeye girmiş olur.

 

Retina tabakası altında bulunan mercek sarı nokta olarak adlandırılır. Bu sarı noktada oluşan damar tomurcukları ciddi anlamda göze zarar verebilecek boyuta ulaştığında hastalığı meydana getirerek tedavi gerektirir. Yaşlı bireylerde oluşan rahatsızlığın tedavisi için uzmanlar göz muayenesi ile birlikte acısız göz tedavisi uygular.

 

Sarı Nokta Hastalığı Kimlerde Görülür?

 

Sarı nokta hastalığı, %10 sıklıkta 55 yaş ve üzeri kişilerde görülür. Genç bireyler ve çocuklarda risk taşımayan hastalık, ilerleyen yaşlarda ortaya çıkar. Yaşlı bireylerde oluşan tansiyon, göz, kalp ve damar hastalıkları sonucunda sarı nokta hastalığının oluşması muhtemeldir.

 

Tek gözünde sarı nokta olan kişiler ilerleyen zamanlarda diğer gözünde de aynı rahatsızlığı hissedecek ve hastalığın tamamını yaşamış olacaktır. İlerleyen yaşlarda mutlaka göz kontrolü yaptırılarak gözlerde kayma, görememe ve bulanıklık şikâyetleri oluşursa doktorunuza danışarak tedavi olmanız gerekir.

 

Sarı Nokta Hastalığının Farklı Tipleri Var Mı?

 

Sarı nokta hastalığında iki farklı tip vardır. Bunlardan ilki ve en sık görüleni; kuru tip, ikinci olarak ise yaş tip hastalık mevcuttur. Genellikle hastalarda oluşan kuru tip sarı nokta, zaman içinde ilerleyerek daha tehlikeli ve daha zor geçen yaş tip hastalığa geçer.

 

Hastaların çoğunluğunda kuru tip hastalık meydana gelerek şikâyetler görme kaybı, bulanıklık, resim vb. öğe ayırt edememe, görsel görme kusurları şikâyetleri gibidir. Yaş tip hastalıkta ise; gözlerde meydana gelen sızıntı ve damarlarda oluşan tomurcuklar nedeniyle kanama oluşur. Yaş tip her zaman daha ileri seviyeye giderek görme kaybı yaşanmasına yol açar.

 

Sarı Nokta Hastalığında Belirtileri Nelerdir?

 

Gözlerde oluşan bulanıklık, kişi yüzü ve kelime seçememe, yazılanları okuyamama, gözlerde sulanma, kızarıklık, kanama gibi belirtiler sarı nokta hastalığındaki belirtiler arasındadır. Çoğu zaman görmede yaşanan bulanıklık sonrasında retina muayenesi yapılarak hastalık belirtilerinin uygun olup olmaması dikkate alınır. Gözün merkezinde oluşan hastalık bulanıklık yaşatacağı için görme kaybına yol açacaktır.

 

Kimler Göz Doktoruna Başvurmalı?

 

Günlük işlerinde göz bulanıklığı yaşayarak işlerinin aksamasına neden olacak kadar ilerleyen göz rahatsızlığı olan bireyler doktora başvurmalıdır. Gözlerde meydana gelen herhangi bir değişiklik gözlemlenirse doktora başvurulması erken tedavi için oldukça önemlidir.

 

Sarı Nokta Hastalığı Tanısında Hangi Tetkikler Yapılır?

 

Göz muayenesinde retinanın dip muayenesi yapılarak detaylı tanı için işlemler gerçekleştirilir. Sarı nokta hastalığında tanı konulması için doktor gerekli muayeneyi yaptıktan sonra tanı konulması amacıyla optik koherens tomografi, koherens tomografi anjiyografi, fundus floresein anjiografi tetkikleri yapılarak sarı nokta hastalığı tanısı konur.

 

https://gokhangulkilik.com/sari-nokta-hastaligi/ hakkında bilgi için hemen tıklayın.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

© Telif Hakkı %2020%, Tüm Hakları Saklıdır.
Dinamobet güncel Sekabet yeni Supertotobet üyelik Marsbahis üyelik
instagram takipçi satın al Seo Paketleri instagram takipçi satın al SMM Panel Böcek ilaçlama Özel Dedektif SMM Panel SMM Panel bilmeceler instagram reels izlenme satın al Tiny House Ankara taşımacılık Antalya haber Instagram izlenme satın al